IPAF: Ook een eigen bestuur in Nederland?

Op 27 januari vond een bijeenkomst plaats, georganiseerd door de Benelux tak van IPAF (International Powered Access Federation) en ondersteund door drie prominente Nederlandse IPAF lidbedrijven. Doel van de bijeenkomst was onder andere om onder de deelnemers te peilen of er animo is voor het opstarten van een bestuur voor de Nederlandse markt. De presentatie  van de bijeenkomst was, na een kort welkomstwoord van IPAF Managing Director Tim Whiteman, in handen van IPAF Benelux vertegenwoordiger Hans Aarse. In het middagdeel van de bijeenkomst vond er een levendige open discussie plaats waarin Aarse werd ondersteund door een forum dat bestond uit Cees van der Kooij(Loxam bv), Andrew Pauw (Peinemann bv) en Rik Maaskant (Riwal bv).

Gastheer Barend Kemp in De Meern stelde voor deze gelegenheid zijn presentatieruimte beschikbaar en zorgde voor een perfect gastheerschap rond de ontvangst, de lunch en hetgeen er verder nog genuttigd werd. Onder de 60 afgevaardigden van ruim 40 Nederlandse hoogwerkerbedrijven (fabrikanten, importeurs en verhuurbedrijven) bevonden zich 20 bedrijven die al lid zijn van IPAF. Van de resterende deelnemers was er aan het einde van de dag slechts één die vooralsnog niet van plan was om lid te worden. Op zich is dat al een indicatie voor het slagen van de dag.

Waarom deze bijeenkomst
Verhuurbedrijven, maar ook importeurs, dealers en fabrikanten, lopen vaak tegen dezelfde problemen aan en missen een goed georganiseerd platform waar hun gezamenlijke belangen en/of problemen kunnen worden besproken of aangepakt. Het ontbreekt in Nederland aan een actieve belangenvereniging waarin de hoogwerkerbranche representatief vertegenwoordigd is. Op internationaal niveau behartigt IPAF de belangen van hoogwerkerfabrikanten, dealers, importeurs, verhuurders en gebruikers van hoogwerkers. De activiteiten van IPAF in Nederland liggen momenteel overwegend op het vlak van opleidingen voor de bediening van hoogwerkers. In de door Hans Aarse verzorgde presentatie werd duidelijk dat IPAF veel meer is dan uitsluitend een ontwikkelaar van opleidingen en optreed als een veelzijdige belangenorganisatie voor de hoogwerker- en hefsteigerbranche.

Doelstelling
Het doel van de bijeenkomst was om de belangstellende bedrijven, al dan niet lid van IPAF, tijdens een discussie in de gelegenheid te stellen om ideeën uit te wisselen met als uiteindelijk doel om op korte termijn een nationale federale IPAF-raad (council) op te richten. Een nationale hoogwerkerraad, die in georganiseerde vorm – met bestuursstructuren – als belangenorganisatie voor de Nederlandse hoogwerkersector gaat optreden. Deze raad wordt ondersteund door het netwerk en de kennis binnen IPAF. In een aantal ons omringende Europese landen zijn al soortgelijke IPAF-verbanden opgericht en actief.

300 Bedrijven in Nederland
In Nederland zijn 300 bedrijven actief of betrokken bij de hoogwerkerbranche, waarvan 200 expliciet in verkoop en verhuur van hoogwerkers. 77 % van die bedrijven heeft zich nog niet bij een brancheorganisatie aangesloten. IPAF telde binnen Nederland tot aan de bijeenkomst 31 leden. Dankzij de bijeenkomst kan het ledental in eerste instantie oplopen tot ca. 50 met een verdere uitloop naar een 100-tal leden. We kennen in Nederland een aantal brancheorganisaties waar diverse hoogwerkerbedrijven bij aangesloten zijn: De BMWT, VSB en de VVT. Geen van deze organisaties richt zich echter uitsluitend op de hoogwerkerbranche en hebben deels restricties voor wat betreft het toelaten van bedrijven.

Thema’s
De thema’s die centraal stonden tijdens het overleg waren:
Worden uw belangen behartigd en waar kunt u met uw vragen terecht?
Wilt u überhaupt dat uw belangen behartigd worden?
Zo ja, hoe dan en door wie?
Wie is IPAF? Wat doen we en waar willen we heen?

Sterke kanten en activiteiten van de IPAF
IPAF is opgericht in 1983 en heeft ca. 750 leden in meer dan 50 landen, onder andere onder fabrikanten, dealers, importeurs, verhuurbedrijven en gebruikers. Anders dan andere belangenverenigingen, sluit IPAF niemand uit die in de hoogwerkerbranche actief is.
IPAF maakt zich sterk voor de beïnvloeding van de nationale en internationale wetgeving en de inbreng in Europese normen en EU-richtlijnen. Lobbyen binnen de Europese Unie is ook een hot item binnen de vereniging. Verder is IPAF lid van de European Federation of Material Handling, in Nederland beter bekend als de FME-CWM, de ondernemersorganisatie voor de technische industrie. IPAF is tevens oprichtend lid van de ERA (European Rental Association) en maakt zich sterk voor de promotie van veiligheid en ongevallenpreventie.

Internationale activiteiten
Assistentie bij ongevallen
Informatie- en advieslijn voor leden
Periodieke publicaties d.m.v. IPAF Journaal
Seminars/congressen, leden- en informele netwerkbijeenkomsten voorafgaand aan beurzen en evenementen en tijdens vele beurzen
Ontwikkelen van trainingen voor hoogwerkerbediening
Ontwikkeling van lesprogramma’s in samenwerking met scholen
Ontwikkelen van specifieke ledendiensten door IPAF-raden in afzonderlijjke landen.

Job Access programma
IPAF maakt zich sterk voor de ontwikkeling van scholingsprogramma’s, in nauwe samenwerking met leden, om jonge mensen te interesseren voor een job in de hoogwerkerbranche. Hierbij wordt sterk gefocust op programma’s van internationale beurzen o.a. in samenwerking met vaktechnische opleidingen. Het is aan de individuele IPAF-landenraden om een eigen invulling te geven aan de verdere ontwikkeling en uitvoering van de lesprogramma’s.

IPAF als organisator
IPAF organiseert congressen, seminars en evenementen waar een groot aantal leden elkaar ontmoet en hiervan profiteren door hun netwerk uit te breiden. Op 16 September 2010 bijvoorbeeld is er een conferentie van Europlatform in Madrid, zie www.europlatform.info. Tijdens deze jaarlijkse conferentie treffen Senior managers en IPAF-leden elkaar om de marktontwikkelingen, trends, verwachtingen en visies te delen.
Tijdens de IAPA vinden de jaarlijkse IPAF vergaderingen plaats waar als netwerkevenement een prijsuitreikingceremonie wordt georganiseerd waar jaarlijks 400 IPAF leden op af komen om contacten te leggen, dan wel te onderhouden.
Bestuursstructuur
Na de uiteenzetting van wat IPAF allemaal vermag, komen we nu toe aan het voorstel voor de bestuursstructuur.
De raad kiest een voorzitter en vice-voorzitter. De voorzitter wordt automatisch afgevaardigd naar het IPAF hoofdbestuur en heeft hierin volledig stemrecht.
Bestuursleden hebben 2 jaar zitting en zijn daarna minimaal 1 jaar verplicht aftredend. Na het eerste jaar van de raad treedt, m.u.v. de voorzitter en vice-voorzitter, 50% af en volgt er een verkiezing voor plaatsvervangers. De overige 50% blijft aan tot het einde van het 2e raadsjaar.
De raad komt minimaal twee keer per kalenderjaar bijeen onder verantwoordelijkheid van de voorzitter die de agenda samenstelt.
Alle leden kunnen zaken die zij van belang achten aan de raad voorleggen waarop de raad kan besluiten om ledencommissie(s) in te stellen ter behandeling van specifieke projecten en/of problematiek.
Er zal een jaarlijkse ledenvergadering plaatsvinden waarbij de raad verslag doet.
Tenslotte

Na een lange vergaderdag zag het ernaar uit dat er nog het een en ander aan denkwerk zal moeten worden verricht voordat spijkers met koppen kunnen worden geslagen. In ieder geval is de toon gezet en lijkt het erop dat er zeker een vervolg zal komen om een aantal punten, meningen en ideeën wat meer gericht onder de loep te leggen. De dag was goed voorbereid. Er was naar behoren voor de inwendige mens gezorgd en nu moet alles nog even bezinken. Het is zeker de moeite waard om je sterk te maken voor een eigen Nederlands IPAF-bestuur!

 


«««